Přechod Jeseníků? Řekl jsem jasné: YESeníky! Navazuji na loňský přechod Orlických hor a postupmě po etapách ukrajuji ze Stezky Českem. Pro trasu z Králík do Budišova nad Budišovkou jsem si nedobrovolně vybral asi ten nejdeštivější víkend z celého léta. I proto bude toto album hlavně o humoru, zajímavostech a taky bohužel (pro vás) o selfíčkách mého utrpení. Krásných výhledů bude jen pomálu.

Přechod Jeseníků na mapě

Přechod Jeseníků v číslech

Počet dní/nocí: 5/5
Trasa (mapy.cz): 143,7 km
Trasa (Strava): 158,33 km (takže klasická přeháněčka o cca 10 %)
Výškové metry (mapy.cz): 3 950 m ⬆, 4 002 m ⬇
Spálené kalorie: 17 706 kcal
Počet piv: 17
Počet smažáků: 4
Deštivé dny: 4
První krize: Necelá třetina prvního stoupání na Králický Sněžník.

Náhodné poznatky

 • ⛺️ Jeseníky nabízí spoustu skvělý míst na spaní a bivakování. Ať už se jedná o klasické přístřešky, kapličky či erární stany, které poutníkům nabízí podnik v Kladském sedle.
    
 • 🌧️ Jak jsem psal výše, deště bylo dostatek!. Jako obvykle jsem měl kliku hned v několika ohledech. Po váhání ohledně váhy a objemu jsem přibalil i hardshellovou bundu (ach ten můj optimismus!), bez které bych nejspíš nedošel, jak bych byl zmáchaný. Týden před tímto přechodem mi navíc promokly nové kožené boty Hanwag Alaska GTX tak, že mi do nich nateklo z vrchu přes nasáklé ponožky. Přibalil jsem proto i lepší kalhoty a hlavně návleky. Díky tomu jsem udržel nohy úplně suché celé čtyři dny.
    
 • 🥾 A u bot zůstaneme. Tento výlet byl pro ně takovou generální zatěžkávací zkouškou. Dlouho jsem se bránil koženým botám (kvůli údržbě), ale nakonec jsem s nimi nadmíru spokojen! Kromě již zmíněného sucha jsem po celé cestě neměl jediný puchýř. Cením!
   
 • 🏆 Oba světové rekordy v hodu oštěpem (mužský i ženský) stále drží Češi: Jan Železný (98,48 m z roku 1996) a Barbora Špotáková (72,28 m z roku 2008).
   
 • 🍑 Další věc, co se mi osvědčila a musím doporučit, je „anti-friction gel“ z Decathlonu. Namažete na stehna a a prcku a už se vám nikdy nesedřou. Jak by řekl Jiří Kára, jezdí to „jako namydlenej blesk„.
    
 • ⛰️ Na těch cestách mě hodně baví i to, jak se vám zužuje rozsah vašich starostí. Den před odjezdem jsem dokupoval různé věci, řešil, na kolik dní si mám sbalit jídlo tak, abych měl dost energie a zároveň si nezničil záda atd. Pak člověk vyrazí na trek a už nepřemýšlí o celé trase, ale jen o konkrétním dnu. Později, když už začínají nohy bolet, tak už uvažuje jen o záchytných bodech. Další rozcestník, kde si odpočine, další hospoda, kde si dá pivo a jídlo. V předposlední fázi už jsou myšlenky jen na to, jak dojít na horizont, jak zvládnout udělat další krok. No a v té poslední už zapíná autopilota a je myšlenkami jinde.
    
 • 💳 Co se týče plateb kartou na horských chatách, vyšlo to překvapivě kladně! Na 6 chatách z 9 se dalo platit kartou (ok, na jedné to bylo od 500 a na dvou od 200 Kč výše), 2 nebraly karty a jedna nabízela jako alternativu QR kód.
   

Trasa vychází z etapy Stezky Českem. Přesné trekování s dalšími fotkami a poznatky jsou na mé Stravě:

Část 1/5
Část 2/5
Část 3/5
Část 4/5
Část 5/5

Galerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *